O czym trzeba pamiętać przy kopaniu stawów hodowlanych?

szpadel

Planując założenie stawy hodowlanego na działce, trzeba zaplanować nie tylko realizację prac związanych z wykonaniem zbiornika, ale dopełnić niezbędnych formalności. W dalszej części naszego wpisu podpowiadamy, o co musisz zadbać, decydując się na taką inwestycję.

Kopanie stawu hodowlanego: najważniejsze formalności

Stawy hodowlane (rybne) czy zbiorniki przeznaczone do rekreacji regulowane są przede wszystkim przez przepisy Prawa wodnego. W przypadku stawów o powierzchni do 1 ha i głębokości do 3 m nie ma konieczności uzyskania pozwolenia. Wystarczy jedynie zgłoszenie wodnoprawne, do którego trzeba dołączyć mapkę z usytuowaniem zbiornika.

W przypadku większych akwenów wodnych musisz złożyć wniosek do właściwego miejscowo kierownika nadzoru wodnego Wód Polskich o pozwolenie wodnoprawne (wraz z dołączonymi niezbędnymi dokumentami).

Budowa stawu — najważniejsze etapy

Gdy już wszystkie kwestie formalne masz za sobą, możesz zająć się kopaniem stawu. W tym przypadku warto skorzystać z fachowej ekipy, która posiada nie tylko odpowiedni sprzęt, ale i doświadczenie w pracach z tego zakresu. Dlatego też zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy, która wykonuje wszelkiego rodzaju wykopy.

Staw musi wyróżniać się odpowiednią budową. Standardowo składa się z wału ziemnego, dna stawowego, budowli wodnych i rowów opaskowych. W przypadku zbiorników rybnych najlepiej zaplanować realizację prac latem lub wczesną jesienią, gdy poziom wód gruntowych jest najniższy. Kolejne etapy prac związane z kopaniem stawu przebiegają zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem, który uwzględnia m.in. lokalizację i kształt zbiornika. Prace ziemne rozpoczynają się od środka zbiornika. Bardzo ważne jest przy tym odpowiednie wykonanie sieci wgłębień.

 

Wróć do bloga